وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
111.025.200 تومان
شروع کنید

دوره جامع دندانسازی

توجه: لطفا برای اطلاع از زمان و تاریخ شروع دوره فرم ثبت نام را پر نمائید تا کارشناسان آموزشی در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

دوره جامع از هفت دوره تشکیل شده که توضیح مختصری درباره آنها ارائه می شود:

تکنسین‌های دندانسازی، با توجه به درخواست دندان‌پزشک مبنی بر چگونگی ساخت، اقدام به ساخت انواع پروتزها می‌کنند. این تولیدات، هم شامل قطعات دندان‌مانند و هم شامل قطعات درمانی مثل ارتودنسی می‌شود. در واقع، دندانسازهایی که در لابراتوارهای دندانسازی فعالیت دارند، یک عضو از تیم دندان‌پزشکی محسوب می‌شوند که با همکاری یکدیگر به بازسازی دندان‌های ازدست‌رفته یا اصلاح دندان‌های آسیب‌دیده می‌پردازند.

دندان‌پزشک، قالب را پس از ضدعفونی به لابراتوار ارسال و دندانساز، با توجه به طرح درمانِ مربوط، اقدام به ساختِ پروتز موردنظر می‌کند؛ در این میان، ممکن است چند بار کار توسط دندان‌پزشک مربوط بررسی و چک شود تا کاملاً مناسب با شرایط دهانی بیمار باشد؛ پس از آن، کار نهایی برای دندان‌پزشک ارسال و توسط دندان‌پزشک به بیمار تحویل داده خواهد شد.

وظایف و نحوه تعامل لابراتوار با دندانپزشک

لابراتوار دندانپزشکی تلفیقی از علم و هنر است ، از آنجائی که نیاز هر بیمار در دندانپزشکی متفاوت است، درنتیجه وظایف یک لابراتوار دندانپزشکی، جامع و متنوع می‌باشد، اگرچه تکنسین‌های درمانی به‌ندرت به‌طور مستقیم با بیمار کار می‌کنند اما تحت نظر پزشک متخصص می‌توانند این کار را انجام دهند. آن‌ها اعضای باارزش تیم مراقبت از دندان می‌باشند. تکنسین‌های دندان‌سازی به‌طور مستقیم با دندان‌پزشکان از طریق پیروی از دستورالعمل‌های متنی و با استفاده از قالب‌های دندانپزشکی که از دندان‌ها و همچنین بافت نرم دهان تهیه‌شده‌اند کار می‌کنند.

چه چیزهایی در لابراتوار ساخته می شود ؟

• دندان مصنوعی دست کامل برای بیمارانی که تمام دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند.
• پروتزهای متحرک جزئی و همچنین پل‌های ثابت برای بیمارانی که یک یا چند دندان خود را ازدست‌داده‌اند.
• روکش‌های دندان که به‌عنوان کلاهی برای بازگرداندن اندازه و شکل اصلی دندان طراحی‌شده است.
• روکش‌هایی که زیبایی و عملکرد بیمار را افزایش می‌دهند.
• روکش‌های ارتودنسی و اسپیلنت هایی که به صاف کردن و محافظت از دندان‌ها کمک می‌کنند.

اصول علمی در طراحی ایمپلنت کاملا با انواع نیروها مرتبط است، به طوری که وظیفه ایمپلنت دندان ، انتقال نیروها به بافت های بیولوژیک اطراف است مانند استخوان و لثه. هدایت و کنترل نیروی بیومکانیک به دو عامل وابسته می باشد:
1 – ویژگی نیروی وارد شده
2 – سطح تماس عملکرد(فانکشنال) که نیرو در آن انتشار می یابد.

این کنترل و هدایت نیروها با اصول طراحی عملکرد اولیه ایمپلنت ها و میزان تعدیل عملکرد پروتز متکی بر ایمپلنت در ارتباط مستقیم است. بر این اساس عملکرد نیروها و ویژگی آن ها و سطح تماس استخوان – ایمپلنت که نیرو در آن توزیع می شود بیش از 90 مدل طراحی ایمپلنت موجود می باشد. پایه و اساس بیومکانیکال طرح های مختلف ایمپلنت بر مبنای توانایی آن ها در کنترل نیروهای بیومکانیک ارزیابی می گردد. اصول علمی بنیادی در ارتباط با نیرو (F) و سطح (S)، با اصول مهندسی ایمپلنت ترکیب می شوند تا به اهداف کلینیکی مورد نظر دست یابند. سه نیرو در داخل دهان بر ایمپلنت های دندانی وارد می شود.

اسنپ آن اسمایل یک روش جدید دیگر برای داشتن لبخندی زیباست که به تازگی دندان پزشکان برای افرادی که نمی توانند از پس هزینه‌های بسیار سنگین کاشت دندان و روش‌های دیگری مانند ایمپلنت بر بیایند، در نظر گرفته شده است. در این روش روی دندانهای شما با یک لایه محکم و نازک طبیعی پوشیده می‌شود که جلوه‌های سفید و تمیز به دندانهای شما خواهد داد. در زمان استفاده از اسنپ آن اسمایل شما به راحتی می‌توانید بخورید و بیاشامید، همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشید که در زمان سفارش شما می‌توانید این محصول را به صورت جداگانه برای دندان‌های بالایی یا دندان‌های پایین یا خود سفارش دهید. مواد اولیه تشکیل دهنده اسنپ آن اسمایل گونه‌ای صمغ است که با استفاده از فناوری‌های سطح بالا تولید شده و می‌تواند همزمان با نازک بودن بسیار محکم و مقاوم باشد. افرادی که لکه‌های زیادی روی دندانهای خود دارند، فاصله بین دندان‌های آنها زیاد است، برخی از قسمت‌های دندان‌های آنها خرد شده و یا چند دندان آنها افتاده است به راحتی قابل استفاده است و به آنها کمک می‌کند که تمام عیب دندان‌های خود را بپوشانند و لبخندی زیبا و جذاب داشته باشند. افرادی که از وضعیت دندانهای خود ناراضی بودند و با مشکلات در این زمینه دست و پنجه نرم کرده اند بی شک می‌دانند که داشتن چنین روکش زیبایی برای دندان‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس آنها خواهد شد.

ساخت به کمک رایانه یا کَم، ( Computer Aided Manufacturing) عبارت است از شبیه‌سازی فرایند ساخت در محیط مجازی و استخراج کدهای مورد نیاز برای ماشین های کنترل عددی

واژه CAM مرحله‌ای است که در آن روش ساخت مورد بررسی قرار می‌گیرد و توسط نرم‌افزارهای خاص کدهایی به نام (G-Cod) به دستگاه می‌فهماند که چه مراحلی را برای ماشین‌کاری باید طی کند که شامل مراحل خشن کاری و فینیشینگ است و توسط استراتژی‌های به خصوص صورت می‌گیرد.

این ابزار در واقع یک پکیج حرفه‌ای و پیشرفته برای انواع نیازهای مدل‌سازی، سوراخ‌کاری، برش و فرزکاری است که در حوزه صنعت و طراحی صنعتی کاربرد دارد. اگر که از افراد حرفه‌ای در این حوزه باشید، احتمالا به خوبی ابزار سالیدورک را می‌شناسید؛ ابزاری که به طور خاص امکانات CAD را به طور پیشرفته در خود جای داده است. با استفاده از این نرم افزار جامع که در قالب یک پلاگین آماده بر روی سالیدورک قابل نصب است، شما امکانات CAM را نیز به این ابزار اضافه خواهید کرد. یکپارچگی کامل با Solid works، به شما امکانی می‌دهد تا بتوانید انواع عملیات ماشین‌کای چند محوره را به سادگی به انجام رسانده و از دیگر ابزارهای مشابه برای این کار بی‌نیاز شوید.

میزان سایش مینای دندان طبیعی در مقابل پرسلن سرامیک حاوی زیرکونیا به طور معناداری کمتر از پرسلن سرامیک فلدسپاتیک به تنهایی می باشد.

معرفی framework های زیرکونیا محدودیتهای طراحی و کاربرد ترمیمهای تمام سرامیک را از بین برده و با موفقیت و اعتبار بیشتری همراه نموده است. امروزه ترمیم های long span و پیچیده تمام سرامیک بعلت خصوصیات مکانیکی منحصر بفرد و عالی زیرکونیا امکان پذیر شده است ؛ از طرف دیگر، ثبات سطحی زیرکونیا منجر به ایجاد مشکلات دیگری گردیده است؛ زیرا ایجاد باند بادوام شیمیایی یا مکانیکی با آن عمل دشواری است. زیرکونیا بر خلاف سیستم های سرامیکی حاوی گلاس که دارای ساختار شیشه ای بوده و می توانند با اسید هیدروفلوریک اچ شده و با سایلن پیوند شیمیایی برقرار نمایند ، قادر به ایجاد باند میکرومکانیکال و شیمیایی نیست. استحکام باندهای گزارش شده به سرامیک های دندانی تنوع زیادی داشته و بررسی اهمیت کلینیکی آن ها را دشوار می کند. حداقل استحکام باند مورد نیاز به صورت کلینیکی ۱۰-۱۳ Mpa می باشد.

پرسلن پرکاربردترین ماده‌ای است که برای ساخت روکش و بریج به کار برده می‌شود. پرسلن ماده‌ای هم‌رنگ دندان است که می‌توان رنگش را متناسب با سایه رنگی دندان باقی‌مانده انتخاب کرد. همچنین می‌توان پرسلن را به‌گونه‌ای شکل داد که ظاهر مینای طبیعی دندان را بازسازی کند و پایه محکمی را ایجاد کند که استحکام بریج را تضمین کند.

بریج پرسلن به دلیل بادوام بودن پرسلن پروتز مفیدی است. بریج پرسلن راهکاری کارآمد و کاربردی برای جایگزینی دندان‌های غایب به شمار می‌آید.

انواع روکش‌های پرسلن

روکش پرسلن انواع مختلفی دارد که شامل قدیمی، ایمپرس (empress)، پروسرا (procera)، لاوا (lava)، ایماکس (emax) و PFM می‌شود.

  • روکش پرسلن قدیمی از پرسلن فلدسپاتیک ساخته می‌شود و زیباترین نوع روکش به شمار می‌آید.
  • روکش ایمپرس ظاهری شیشه‌ای دارد و می‌توان آن را در دسته روکش‌های سرامیکی طبقه‌بندی کرد .
  • روکش پروسرا بسیار محکم است، چرا که داخلش از سرامیک فرزکاری شده و لایه بیرونی‌اش از پرسلن تشکیل می‌شود.
  • داخل روکش لاوا از زیرکونیا ساخته می‌شود تا لایه خارجی روکش ظاهر زیبا و خوشایندی پیدا کند.
  • روکش ایماکس بادوام و بسیار زیباست و محبوبیتش در حال افزایش است.
  • روکش پرسلن جوش‌خورده به فلز (PFM) بسیار محکم‌تر از روکش پرسلن معمولی است و بادوام‌تر است. روکش PFM از پوسته‌ای فلزی تشکیل می‌شود که روی دندان قرار می‌گیرد و ونیر پرسلنی روی جلوی دندان چسبانده می‌شود. روکش PFM به‌اندازه روکش پرسلنی زیبا نیست، اما بادوام‌تر و ارزان‌تر است.

روکش پرسلن عموماً برای افرادی مناسب است که به فلز حساسیت دارند، البته بعضی روکش‌های پرسلنی را می‌توان به فلز جوش داد.

در این دوره آموزشی نحوه کار با پرسلن زیرکونیا و PFM آموزش داده می شود.

دوره جامع هفت گانه با عنوان های زیر تدریس می شوند:

تکنسین لابراتوار دندانسازی

اصول طراحی ایمپلنت های دندانی (مراحل لابراتواری)

تکنیک Snap on Smile

Cad/Cam در دندانسازی

لمینت در دندانسازی

پرسلن گذاری ۱ (روکش زیرکونیا)

پرسلن گذاری 1 (روکش PFM)

طراحی و ساخت گایدهای جراحی در دندانپزشکی

Views: 1814